› bieżące |
ponad rok temu
19.06.2015 Paweł Makowski komentarzy 1 ocen 13 / 100% |
A A A |
Popularność serialu telewizyjnego na przestrzeni lat znacznie wzrosła. Występujące tam postacie stają się bliskie odbiorcy, który się z nimi identyfikuje. To świadczy o fenomenie tego rodzaju produkcji. Dziś w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” odbyła się uroczysta gala, podczas której dokonano oficjalnego otwarcia pierwszego w skali kraju i Europy Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych. Były podziękowania, gratulacje i zapowiedź wielu wrażeń, jakich dostarczą elblążanom przygotowane przez organizatorów atrakcje.
Dziś dużo się mówiło o serialu jako gatunku i o tym, jak duże znaczenie ma to, że poświęcony mu Festiwal odbywa się właśnie w naszym mieście. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotr Żuchowski wyznał:
Niezwykle się cieszę, że Festiwal odbywa się tu, w Elblągu, w województwie warmińsko-mazurskim. Wszak to wydarzenie mogłoby się odbywać w dowolnym miejscu w Polsce, bo przecież seriale trafiają do każdego domu. One nas kształtują, a występujący w nich bohaterowie to nasi bohaterowie. (...) Przez najbliższe kilka dni w Elblągu będzie się mówiło o niezwykłym zjawisku kulturowym, które buduje nas jako Polaków, naszą tożsamość.
Głos zabrał również Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Marian Podziewski, który zwrócił uwagę, że Festiwal, który dziś oficjalnie rozpoczęto, jest wydarzeniem niezwykłym i unikatowym, zarówno w skali kraju jak i Europy.
Mój przedmówca zauważył, że mogłoby się ono odbywać wszędzie, ale uważam, że to miasto jest miejscem magicznym, gdzie należy pielęgnować kulturę wszelaką. Miejscem, w którym w kolejnych latach Festiwal powinien być kontynuowany.
Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski wyraził przekonanie, że wydarzenie, które trwać będzie do niedzieli, wpisze się na stałe w kalendarz elbląskich imprez kulturalnych.
Kiedy pan Bogumił Osiński przyjechał do mnie na początku roku z dyrektorem Czyżykiem z tym tematem to powiem szczerze, że zastanawiałem się, czy to przedsięwzięcie ma szansę się udać tu w Elblągu. Widzimy jednak, że zrealizowali to, co zamierzali, za co należą im się podziękowania i gratulacje. (...) Mam nadzieję, że tak jak dziś na hasło Sopot czy Opole każdy od razu kojarzy festiwale, które są tam organizowane, za kilka lat tak samo będzie, gdy ktoś powie o Elblągu.
Wiceprezes Zarządu TVP, Bogusław Piwowar wyjawił:
Przed wejściem na salę zapytano mnie, czy dziś telewizja publiczna mogłaby się obejść bez seriali. Trudno dziś sobie wyobrazić ją bez seriali. Ich oglądalność, sięgająca dziś milionów widzów, może być porównywalna tylko z transmisjami największych imprez sportowych.
Dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, Antoni Czyżyk mówił natomiast, że gdy usłyszał propozycję Bogumiła głęboko wierzył, że Festiwal będzie się mógł odbyć w Elblągu.
Mieszkańcy naszego miasta zasługiwali na to wydarzenie, które dowodzi, że nawet tu, w Elblągu możemy rozmawiać o tej wyższej kulturze filmowej.
Na koniec głos zabrał pomysłodawca i zarazem Dyrektor Festiwalu, Bogumił Osiński. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że serial to „sól każdej telewizji’, to nie tylko gatunek lubiany przez publiczność, ale i twórców, którzy chętnie sięgają do tych produkcji, ponieważ dają im one szanse na to, „by w sposób epicki przedstawiać historię, wielowątkowość postaci, sytuacji itd.”.
W Polsce i w Europie nie ma takiego wydarzenia w całości poświęconego serialowi. Jesteśmy – co z dumą możemy podkreślić – absolutnie pierwsi.
Decyzją Komitetu Organizacyjnego Festiwalu przyznano Super Światowidy, nagrody specjalne dla Janiny Traczykówny i Jana Kobuszewskiego, odtwórców głównych ról w serialu „Barbara i Jan”, który 5 stycznia bieżącego roku obchodził 50. rocznicę pierwszej emisji.
Serialowy Jan, w którego wcielił się Jan Kobuszewski, powiedział w zaprezentowanym materiale filmowym:
Nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że to był pierwszy serial telewizyjny. To była ogromna frajda ze względu na pracę ze znakomitymi ludźmi.
Grająca Barbarę Janina Traczykówna mówiła:
To było dla nas duże wyróżnienie zagrać w serialu, i do tego pierwszym. Bardzo się cieszyliśmy
W dalszej części gali zaprezentowano seriale, które poddane zostaną ocenie. Wspomniane produkcje to: Komisarz Alex, O mnie się nie martw, Głęboka Woda, Czas Honoru, Na dobre i na złe, Blondynka, Ojciec Mateusz, M jak miłość, Ranczo, Dom nad rozlewiskiem. O tym, który serial zyska miano najlepszego i który aktor wyróżniony zostanie statuetką Światowidem zadecyduje jury w składzie: Ewa Braun, nominowana do Oscara za dekorację wnętrz w filmie „Lista Schindlera”, Henryk Kuźniak, kompozytor, Radosław Piwowarski, reżyser, Zdzisław Pietrasik, krytyk filmowy i teatralny oraz Piotr Szwedes, aktor.
Galowy wieczór uświetnił występ zespołu MelOdbiornik, w skład którego wchodzą studenci z Łodzi.
Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z gali.
Współpraca medialna: Multiplatorma Internetowa Elblag.net
+ | - |
Komentarze
(1)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |