› ZDJĘCIA
› UŻYTKOWNIK
› FORUM
A1 _ MAZURY DUZY

kategorie zdjęć

Tematy ››      starówka  (61) ››      bażantarnia, parki  (102) ››      ludzie  (273) ››      hobby  (197) ››      to już przeszłość  (145) ››      ...a to przyszłość  (6) ››      konkursy  (2) ››      mierzeja  (63) ››      żuławy  (76) ››      wysoczyzna  (1) ››      kanał elbląski  (0) ››      Malbork  (33) ››      Frombork  (0) ››      Pasłęk  (169) ››      Braniewo  (187) ››      zdjęcia profilowe  (166) ››      artykuły elblag.net  (34784) ››      pozostałe  (1109) ››      25 lecie szpitala  (280) ››      Studniówki 2014  (933) ››      Oxiden Club  (144) ››      Wybory 2014  (121) ››      Wybory 2015  (0) ››      Studniówki 2015  (937) ››      Studniówki 2013  (1765) ››      Studniówki 2016  (548) ››      Studniówki 2017  (269)
Elbląg ››      architektura  (1787) ››      zabytki  (112) ››      z lotu ptaka  (99) ››      zdjęcia nocne  (78) ››      archiwalne  (1036) ››      inwestycje  (1020) ››      portfolio firm  (106) ››      przyroda  (640) ››      różne  (1577)
Wydarzenia ››      kultura i sztuka  (2697) ››      rozrywka, koncerty  (4571) ››      inne imprezy  (3681) ››      sport  (4657) ››      pozostałe wydarzenia  (5811)

Jak robić dobre zdjęcia w domowym zaciszu

› bieżące ponad rok temu    26.06.2015
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A

Przeglądając w sieci kolejne portfolio pięknie dopracowanych zdjęć, wielu z nas marzy, by pewnego dnia dojść do podobnej perfekcji. Wbrew stereotypom, zakup drogiego sprzętu nie przyczyni się do diametralnej poprawy jakości wywoływanych fotografii. Sekret nie tkwi także w zaawansowanym użytkowaniu programów do obróbki graficznej. Jak robić dobre zdjęcia, by zachwycić znajomych swoimi umiejętnościami? Oto krótki poradnik fotografowania zachodu Słońca.

Na dobry początek – krajobrazy

Zachód Słońca to jeden z najpopularniejszych motyw towarzyszących kulturze – można go znaleźć na licznych pejzażach, płótnach i zdjęciach, jest wykorzystywany do kręcenia romantycznych scenerii oraz miłosnych oświadczyn. Jednocześnie wielu amatorów fotografowania popełnia szereg błędów, które nie tylko psują ogólne wrażenia estetyczne ujęcia, ale także zniechęcają do dalszego szkolenia warsztatu fotograficznego. Jak robić dobre zdjęcia? Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że praktyka czyni mistrza. Nie wystarczy poświęcić kilku godzin na ćwiczenia, by osiągnąć doskonałość w tej branży. Najpierw należy przeanalizować obraz, jaki chcemy uchwycić i się zastanowić, w jakim sposób oddać kontekst pięknego widoku w jednym ujęciu. Przeanalizujmy to na przykładzie zachodzącego Słońca nad brzegiem Bałtyku.

Co chcemy uchwycić na zdjęciu?

Czy sam widok znikającego za horyzontem Słońca nad wystarczy? Często okazuje się, że tego typu zdjęcia są banalne, nie oddają nastroju ani niezwykłości danej chwili. W związku z tym należy uchwycić jak największą liczbę elementów, które budują dany klimat: efektowne chmury, stare kutry rybackie, brudne skały i latające ptaki – to wszystko powinno się znaleźć na fotografii. Jednak warto mieć na uwadze, że nie można przedobrzyć w myśl zasady „co za dużo, to niezdrowo”. Najwięcej czasu zajmuje znalezienie dobrego miejsca, z którego można wykonać zdjęcie. Słońce nie zawsze musi być na pierwszym planie, bardzo ważne jest to, by uchwycić jego promienie i oddać malowniczość sceny. Najważniejsza jest jednak cierpliwość, bowiem złapanie idealnego momentu może zając nawet kilkanaście minut (prawdziwy zawodowcy są w stanie poświęcić kilka godzin na zrobienie perfekcyjnego zdjęcia). Więcej od strony techniczne na temat tego jak robić dobre zdjęcia możesz dowiedzieć się na stronie https://www.szerokikadr.pl/poradnik/jak-robic-dobre-zdjecia-podczas-zachodu-slonca .

Nie bójmy się eksperymentować!

Nie za bardzo wiesz, do czego służą plenery tematyczne umieszczone w aparacie? Czas na zmiany, bowiem ich wykorzystanie znacznie poprawia jakość wykonanej fotografii. Kontrast kolorów, balans bieli oraz nasycenie barw to podstawowe parametry, które są automatycznie ustawiane przy wyborze danego programu do fotografowania. Warto zaopatrzyć się w statyw, który pozwoli uniknąć jakichkolwiek zbędnych ruchów. Czasem trzeba się tez nagimnastykować, by odpowiednio uchwycić daną scenerię i zrobić dobre zdjęcia.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.