› bieżące |
ponad rok temu
23.04.2015 Paweł Makowski komentarzy 0 ocen 8 / 100% |
A A A |
Pierwsza "Środa z przyrodą i krajoznawstwem" zorganizowana została w styczniu 2012 roku i pierwotnie miały to być jedne zajęcia w miesiącu. Szybko okazało się, że zainteresowanie "Środami..." wśród uczniów i nauczycieli jest większe i w związku z tym konieczne było organizowanie kilku takich spotkań w miesiącu - mówi Jolanta Bulak, Przewodnicząca Komisji Ochrony Przyrody w elbląskim PTTK i zarazem jedna z pomysłodawczyń wspomnianych zajęć.
"Środy z przyrodą i krajoznawstwem" to niesamowita okazja dla uczniów (ale nie tylko), by poznać otaczającą ich przyrodę i historię miasta, w którym żyją. Inicjatywa organizacji tych zajęć wyszła od członków Komisji Ochrony Przyrody i Komisji Krajoznawczej, działających w strukturach PTTK. Jak mówi Jolanta Bulak, jedna z inicjatorek cyklu wspomnianych spotkań:
Pomysł na zajęcia zrodził się z tego, że chcieliśmy zachęcić młodych ludzi, żeby poznali inne miejsca w Elblągu. Najpierw chcieliśmy ich zainteresować Regionalną Pracownią Krajoznawczą, pokazać, że nie tylko w bibliotece mogą wypożyczyć ciekawe książki, dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy zarówno z dziedziny przyrody jak i krajoznawstwa.
O dużym zainteresowaniu zajęciami, organizowanymi przez PTTK niech zaświadczy fakt, że dawniej odbywały się one tylko raz w miesiącu, jednak szybko zmieniono częstotliwość ich organizacji na życzenie uczniów i nauczycieli. Przewodnicy PTTK dawali bowiem młodym ludziom możliwość obcowania z przyrodą poprzez zajęcia, prowadzone w terenie.
Dokładamy starań, żeby kolejne zajęcia zawierały nowe elementy, choć od początku zawsze w październiku organizujemy spotkania, na których dzieci komponują bukiety z liści. Widzimy, że bardzo to lubią. Staramy się podczas zajęć pokazać zalety Parku Planty, który jest bardzo bogaty jeśli chodzi o gatunki drzew i dzieciaki uczą się je rozpoznawać. Przy okazji przemycamy również ciekawostki o historii miasta, by dzieci poznały jego dawne, a nie tylko współczesne dzieje.
Słowa uznania należą się rodzicom i nauczycielom, którzy poświęcają czas, by przyjść z dziećmi i pokazać, że również w taki sposób można się czegoś dowiedzieć o przyrodzie i o mieście - zaznacza Jolanta Bulak. Mówi, że bardzo często jest tak, że uczniowie przyjeżdżają specjalnie na te zajęcia aż z Zawady, z Zatorza. To pokazuje jak bardzo interesują się tym, co mają do przekazania przewodnicy PTTK.
Co roku, gdy układamy plan zajęć, staramy się by było i patriotycznie, i przyrodniczo, i krajoznawczo.
- przekonuje Przewodncząca Komisji Ochrony Przyrody. Podczas zorganizowanych wczoraj zajęć opowiadała uczniom o zwierzętach, które budzą się na wiosnę, o wędrówkach ptaków i o otaczającej nas przyrodzie. Zdjęcia z tych zajęć prezentujemy w galerii, do której obejrzenia serdecznie zapraszamy.
+ | - |
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |