› region |
ponad rok temu
29.11.2015 Mateusz Milanowski komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Większość osób przemierzając rezerwat Kadyński Las, omija zabytkową kaplicę rodziny Briknerów. Jest ona dowodem na to, że za czasów tej rodziny Kadyny przeżywały prawdziwe apogeum swej świetności we wszystkich dziedzinach życia.
Rodzinie Brinkerów można zawdzięczać doprawdy wiele. Niestety nie wszystkie ich działania zachowały się do dzisiaj. Aczkolwiek, warto wspomnieć że odpowiedzialni byli m.in. za całkowitą zmianę układu przestrzennego miejscowości. Jednak to nie była ich największą zasługą. Dużo ciekawszy był stworzony przez nich kadyński park.
Przekomponowali istniejącą wówczas część francuskiego ogrodu, który rodzina Brinkerów kupiła wraz z całymi Kadynami. Wykorzystali do tego architekta Hildebranda z Królewca. Przez wiele lat, kompozycję parkową rozszerzano w stronę klasztoru oraz w stronę Kaplicznej Góry. W części północnej powstały trzy trawiaste tarasy ocienione starodrzewem i ozdobione ceramicznymi figurami wyprodukowanym w miejscowej cegielni. W części wschodniej powstały romantyczne uroczyska związane ze wzniesieniem Muldenberg zwane Placem Św. Jerzego i Wypoczynkiem Eduarda Birknera.
Niestety do dzisiaj nie zachował się ten malowniczy park. Mimo wszystko można obejrzeć jego pozostałości kierując się do kapliczki. Jest wyraźnie oznaczona przy wejściu do ścieżki dydaktycznej „Kadyński Las” od centrum miejscowości. Neogotycka kapliczka została wybudowana na szczycie wspomnianego wzgórza Muldenberg. Złożono w niej szczątki Briknerów. Wówczas prowadziła do niej aleja jałowcowa.
+ | - |
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |